Home N1MM programos galimybės
Photo moments
CQ2018kalendorius.jpg
VMU RC
MAIN menu
VMU RC support projects
Banner
Lietuvos Flora ir Fauna
Banner
Lietuvos piliakalnių diplomas
VDU RK Sponsors
Banner
Vytauto Didžiojo Universitetas
Flag Counter
Free counters!
N1MM ir CQWW Phone be mikrofono
Written by Vytenis (LY2KZ)   
Monday, 25 October 2010 17:44
Kaip galima dirbti varžybose ir išnaudoti programos N1MM galimybes, norint patausoti balso stygas?
Arba, jei sugedo mikrofonas ar užkimo balsas? Išeitis yra.

Turbūt niekam ne paslaptis, kad nesu didelis SSB darbo rūšies mylėtojas, tačiau masinei artėjančio CQWW DX SSB psichozei kiek pasidaviau ir aš. Prisimenu dar palyginti nesenus laikus, kai dirbdamas LY7A šaukiniu ryte, apie 6.00 LT pradėjęs darbą intensyviu CQ, jau apie 10.00 būdavau prarėkęs gerklę ir gavęs "pumpą". Šiais laikais tokios problemos sprendžiasi dviem man žinomais būdais: "Papūgos" įrenginio panaudojimu ir atitinkamų audio frazių priskyrimu programos funkciniams klavišams. Kaip juos sulyginti? "Papūgos" mano manymu turi vieną aiškų trūkumą: jos dirba atskirai nuo varžybinės programos. T.y. programa dirba "sau", o "papūga" - "sau". Esant dideliam QSO tempui labai tikėtina, kad operatorius pasimes dėl netinkamos informacijos įvesties vietos, teks karštligiškai griebtis kompiuterio pelės ar spaudyti TAB. Dar vienas galimas trūkumas - CQ ir S&P režimais naudojamos frazės yra skirtingos ir jų skaičius gali būti didesnis nei "papūgos" techninės galimybės. Na ir nereiktų užmiršti, kad "papūgai" reikia pirkti detales, daryti, arba ją tiesiog nusipirkti.

Mano manymu gerokai pažangesnis būdas taupyti savo jėgas ir gerklę - priskirti programos funkcinius klavišus konkrečioms dažniausiai naudojamoms frazėms. Šiuo atveju mes galėsime džiaugtis vienu akivaizdžiu privalumu: programa ir transiverio PTT dirbs poroje! Be to, klavišų funkcionalumas bus toks pat arba labai panašus kaip ir dirbant CW režimu. Tai didelis darbo palengvinimas, ypač ilgų varžybų pabaigoje, kai nuovargis ir miego trūkumas pasireiškia ir operatoriaus veiksmuose, ir jo reakcijoje. Dauguma programų jau nuėję ir gerokai toliau: leidžia keisti frazes "on the fly" - tiesiog įdiktuojant reikiamą frazę. Taip sutaupomas brangus laikas reikalingų frazių paruošimui.

Kaip pasiruošti reikiamas frazes? Jums prireiks vidutiniško supratimo apie kompiuterius ir programas, mano rekomenduojamos programos Audacity ir 2-3 valandų tylioje aplinkoje prie kompiuterio. Čia norėčiau apsistoti kiek ilgiau.

Šioje vietoje turiu iš karto pasakyti: tai padaryti neužteks 5 minučių. Turbūt sugaišite vieną, kitą valandą. Tačiau rezultatas turėtų būti jų vertas. Ir dar. Dėliojant korespondento šaukinį iš atskirų raidžių ir skaitmenų, labai tikėtina, kad nestipriai pasireikš "roboto balsas". Jo priežastis ta, kad žmogus naudoja skirtingą intonaciją garsams žodžio (šaukinio) pradžioje, viduryje ir pabaigoje, daugiau ar mažiau noromis ar nenoromis garsus tardamas juos sulieja. Kaip visa tai pasireiškia galite pasiklausyti šiame garso įraše šio straipsnio apačioje. Jis padarytas nepasakant nei vieno žodžio į mikrofoną. Jei kokybė jus tenkina, visa tai galite turėti ir jūs.

Kaip tai padaryti? Jums prireiks vidutiniško supratimo apie kompiuterius ir programas, mano rekomenduojamos programos Audacity ir 2-3 valandų tylioje aplinkoje prie kompiuterio. Šioje vietoje norėčiau apsistoti kiek ilgiau.

Pradžioje, reikia tinkamai nusistatyti programą Audacity. Einame į Edit - >Preferences. Devices skiltyje nusistatome Channels: 1(mono). Toliau einame į Quality. Čia Default Sample Rate nustatykime 22050Hz, o Default Sample Format: 16-bit. Uždarome Preferences, eikime į View ir pažymėkime Show clipping. Jis parodys įrašo iškraipymus, jei tokių padarysime. Programa iš esmės paruošta darbui. Prijunkime savo kontestinį mikrofoną, ausines ir pradėkime. Patalpoje neturi būti pašalinio triukšmo. Pirmiausia nuspaudę programoje raudoną mygtuką į vieną įrašą įdiktuokime visas standartines frazes: CQ, Exchange (jei jis nusimato bus fiksuotas), savo šaukinį, ir kitas kurios įprastai naudojamos ir CW darbe. Sekite, kad neatsirastų didelių iškraipymų. Jie bus pažymėti raudona spalva. Jei vienas ar kitas žodis išsitarė ne taip, jei frazė nuskambėjo ne visai taip kaip norėjote, galite kartoti kiek jums patiks, kiek prireiks. Kai viską pabaigsite, spauskite geltoną kvadratinį mygtuką ir turite pradinį įrašą. Išsaugokite jį kaip Audacity projektą. Pavyzdžiui Neapdirbtos_frazes.aup. Pereikime prie garso apdirbimo. Jei jūs frazes įrašinėsite ar jau įrašinėjote bet kokiu rekorderiu, kuris neturi grafinio atvaizdavimo, esu garantuotas, kad pradžioje frazės ir jos pabaigoje palikote nereikalingus tarpus po kelis šimtus milisekundžių (tai ypač bus svarbu kai pereisime prie atskirų skaičių ir raidžių). Šie tarpai tikrai neigiamai įtakoja darbo operatyvumą. Turėdami grafinį vaizdą prieš save, jūs galite su pele pažymėti tiksliai tą vietą kurioje frazė prasideda ir tą kur ji baigiasi, o likusį "balastą" - nukirpti. Padarykite tai. Toliau eis keletas diskutuotinų patarimų. Visas pastabas ir patarimus mielai priimsiu. Po Effects meniu punktu yra daug garso efektų. Kai kurie jų gali būti naudingi.

  • Compressor. Nors parindinė garso kompresija vyksta transiveryje, nedidelė kompresija gali padėti pritaikyti sekančius garso efektus
  • Amplify. Gali sustiprinti garsą. Tačiau daugiau stiprinant atsiranda iškraipymai. Naudoti saikingai ir tik pagal poreikį.
  • Equalization. Tiesą sakant, jau anksčiau reikėjo pasidaryti maždaug 400-3400Hz juostinį filtrą ir jį dabar pritaikyti.
  • Tempo. Pagreitina atkūrimą, nepakeičiant tembro. Naudoti kūrybiškai ir tik ten kur žinote ir suprantate.
  • Envelope tool. Labai įdomus įrankis. Jei pažiūrėsime vizualiai, matosi, kad labai sunku reikiamu lygiu įrašyti ne tik atskiras frazes, bet netgi žodžius (skaitmenis, raides). Šis įrankis leidžia tolygiai padidinti garsą tose vietose, kur jis yra nepakankamo lygio. Pavyzdėlis iš realaus gyvenimo:


    Paveikslėlyje įrašyta frazė. Šiuo atveju tai šaukimas CQ. Matosi, kad nuo 2,4-os sekundės iki 3,5 sekundės įrašymo lygis nėra optimalus. Jis taip pat neoptimalus ir nuo 4,8 iki pabaigos. O juk labai stengiausi! Taip, ir dar blogiau yra kiekvieną kartą, kai jūs kalbate į mikrofoną ar įrašinėjate varžybinės programos rekorderiu "on the fly", visos "papūgos". Pažiūrėkime, kaip atrodo tas pats įrašas padirbėjus su Envelope įrankiu.    Galbūt neidealiai, bet žymiai geriau. Galima tik paspėlioti kiek vatų ekvivalentiškai šis signalas stipresnis nei neapdirbtas.

Visos manipuliacijos vyks tik jūsų pažymėtai vietai ir niekaip nepalies viso likusio įrašo. Kai esate patenkintas tuo, kaip frazė skamba, įrašykite ją File -> Export selection. Jūs jau turite pirmąją frazę. Ir skirtingai nei "on the fly" įrašymo būdu, ji skamba beveik idealiai! Darbas su sekančiomis frazėmis bus visiškai analogiškas, tik tikėtina gerokai greitesnis.
Kita įdomi daugelio varžybinių programų galimybė - jei padarytas rinkinys visų atskirų raidžių ir skaičių, programa gali atkurti priimtą ir įvestą į programą korespondento šaukinį. Jei ši funkcija pilnai ir tinkamai realizuota, galima daryti SSB ryšius visiškai neprasižiojant! Tačiau iškarto turiu apsidrausti: dėliojant korespondento šaukinį iš atskirų raidžių ir skaitmenų, labai tikėtina, kad nestipriai pasireikš "roboto balsas". Jo priežastis ta, kad žmogus naudoja skirtingą intonaciją garsams žodžio (šaukinio) pradžioje, viduryje ir pabaigoje. Kaip visa tai pasireiškia galite pasiklausyti žemiau patektame įraše. Jis padarytas nepasakant nei vieno žodžio į mikrofoną. Jei kokybė jus tenkina, visa tai galite turėti ir jūs. Atskirų skaičių ir raidžių įrašymas beveik nesiskiria nuo frazių įrašymo. Įrašinėdami nepatingėkite juos ištarti 4-8 kartus. Taip galėsite išsirinkti tą, kuris jums skambės geriausiai. Pasistenkite įkalbėti tokia intonacija, kokia dirbate per varžybas. Be to, įrašant skaičius ir raides priekinės ir galinės įrašo pauzės nukirpimas yra dar labiau reikalingesnis nei frazių atveju.Štai CT1ILZ, N1MM programos puslapyje yra pateikęs skaičių ir raidžių rinkinį, tačiau pažiūrėjus grafiškai...

 

Klausant tokį įrašą, "robotas" jausis ne tik dėl neatitinkančios intonacijos, bet ir dėl per didelių tarpų tarp raidžių. O juk visai nesunkiai įrašą galima sutrumpinti net 28% !

Sekantis pravartus žingsnis - einame į Genetrate -> Tone. Pasirenkame tone: 800Hz, Amplitude: 1,0 ir įrašome 10 sek, trukmės 800Hz toną. Pavadinimas gali būti bet koks. Kad ir 800Hz.wav. Jei jį laikinai ar netgi pastoviai priskirsite vienam iš nenaudojamų funkcinių klavišų, jis mums padės teisingai parinkti audio failų atkūrimo lygį (neperkrauti transiverio audio įėjimo grandinių).

Visam šiam darbui turbūt sugaišite 2-3 valandas, bet turbūt ne veltui. Tikiu tuo. Net jei naudosite kai kuriose varžybinėse programose įdiegtą įrašymo galimybę, neištrinkite šių pasigamintų failų. Jų kokybė bus ženkliai geresnė nei pasidarytų ekspromtu.

Dim lights

Koks jausmas dirbant SSB be mikrofono? Keistokas. Keistas, bet tikrai teigiamas. Ar jis iš tiesų pasiteisins varžybose? Turbūt sužinosiu ateinantį savaitgalį.

73

Vytenis, LY2KZ
2010.10.25

Last Updated on Thursday, 10 March 2016 19:46