Home Varžybų programos TR4W savybės Filtravimas DX skelbyklėje ir TR4W programa
Photo moments
p1100322.jpg
VMU RC
MAIN menu
VMU RC support projects
Banner
Lietuvos Flora ir Fauna
Banner
Lietuvos piliakalnių diplomas
VDU RK Sponsors
Banner
Vytauto Didžiojo Universitetas
Flag Counter
Free counters!
Filtravimas DX skelbyklėje ir TR4W programa
Written by Vytenis (LY2KZ)   
Sunday, 13 March 2011 09:04

Kai kurie dalykai žemiau aprašomi supaprastinti tam, kad juos geriau suprastų platesnis radijo mėgėjų ratas.

Norime mes ar ne, DX skelbyklės, dar vadinamos DX klasteriais tvirtai prigijo daugumoje trumpųjų bangų radijo varžybų. Visos man žinomos varžybų loginimo programos turi integruotą skelbyklę t.y. siųsti ir rodyti priimamus spotus – informaciją apie dirbančios radijo stoties dažnį. Tačiau toli gražu dar ne visi jomis mokame efektyviai naudotis. Visapusiškai išnaudoti jų galimybes – atskira ir labai plati tema. Apsistosiu tik ties vienu aspektu – spotų filtravimu. Filtravimas tapo ypač aktualus išsiplėtus skimerių tinklui.

Skimeris – Pradžioje taip buvo vadinama programa, kuri, prijungta prie SDR ar netgi paprasto imtuvo tarpinių dažnių, skenuoja diapazoną (šiuo metu tik jo CW dalį), aptinka ir dekoduoja šaukinius. Įprastai tik tuos, kurie eina kartu su frazėmis CQ arba TEST.

Paskutiniu metu taip pradėta vadinti ir kompiuteriai, kuriuose dirba Skimerio programa. Jie yra prijungti prie radijo imtuvo ir gali skleisti skimerio programos surinktą informaciją internete beveik realiame laike.

Kodėl filtravimas tapo toks svarbus? Vienas skimeris per minutę gali surinkti kelias dešimtis šaukinių. Tokių skimerių-kompiuterių jau yra kelios dešimtys, jie dirba ne vienu, bet keliais diapazonais. Tokiu būdu, jei nesiimsime filtruoti viso srauto, 95proc. visų spotų mums bus nereikalingi. Tiesiog balastas. Jei naudojate mobilųjį internetą ar kitą lėtesnį interneto ryšį, jis gali ženkliai pristabdyti kitus interneto servisus, o sąskaitos už internetą bus didesnės nei norėtume. Galiausiai, elkimės atsakingai. Jei visi nefiltruotų srauto, o būsime prisijungę prie skimerių koncentratoriaus – RBN serverio, jis gali neatlaikyti tokios apkrovos ir išsijungti.

 

Skimerių koncentratorius. Įsivaizduokite rimtą kompiuterį - Serverį. Jis gauna visų prie jo prijungtų, visame pasaulyje išdėstytų viešųjų skimerių informaciją („spotus“) ir pateikia ją kaip „iš vienų rankų“. Jo pavadinimas yra „Reverse Beacon Network“. Sutrumpintai dažniausiai rašoma – RBN, o prisijungimo adresas telnet.reversebeacon.net:7000 Daugiau apie jį paskaityti anglų k. galima www.reversebeacon.net Ten pat galite interneto naršyklėje matyti aktyvius skimerius, jų spotus, o taip pat ir kai kurią spotų sulyginamąją analizę.

 

Taigi, pradėkime nuo man geriausiai pažįstamos programos TR4W įdiegimo. Įdiegimo metu atkreipkite dėmesį į šį langą:

1_inst

 

Uždėkite varnelę ant „cluster_commands.txt“ Ant „trcluster.dat“ varnelė įprastai jau būna. Ją ir palikime uždėtą, tačiau kiekvieną kartą atnaujindami programą šias varneles nuimkite. Vėliau paaiškinsiu kodėl.

Įdiegę programą atsidarykime turbūt jau pažįstamą DX Cluster langą. Išskleidę pamatysime ilgiausią serverių sąrašą, kuriame ne taip lengva surasti savo mėgstamiausius, pažįstamus ir patikimus. Dalis šio sąrašo serverių turbūt išviso jau nedirba. Reikia kažką daryti. Nueikime į programos direktoriją. Windows XP operacinėje sistemoje tai turbūt bus C:\Program Files\TR4W\ ir susiraskime trcluster.dat failiuką. Atidarykime jį su Notepad ar kita teksto redagavimo programa. Pamatysite, kad tai tas pats ilgas DX klasterių sąrašas, kuris matomas programos DX cluster lange. Gerokai sutrumpinkime šį sąrašą. Mano rekomendacija – palikite 5-7 jums labiausiai pažįstamus ir mėgstamus DX Cluster serverius. Jei sąraše nėra jūsų mėgstamo serverio, jį galite papildyti, tik reikia žinoti jo adresą ir naudojamą prievadą (portą). Dar viena mano rekomendacija – papildykite sąrašą mano anksčiau minėtuoju skimerių koncentratoriumi: telnet.reversebeacon.net:7000. Kitas dėmesio vertas adresas – K1TTT skimeris. Į sąrašą jį įtraukite kaip K1TTT.NET:7373. Uždarykime  trcluster.dat, išsaugokime pakeitimus faile. Vėl pasileiskime programą, atsidarykime DX Cluster langą.

Jei jau esate naudojęsi DX klasteriu anksčiau, turbūt žinote, kad dauguma jų serverinėje pusėje naudoja vieną iš dviejų populiariausių programų, kurios „priima“ spotus iš skimerio arba radijo mėgėjų ir „pateikinėja“ spotus visiems prie klasterio prisijungusiems. Tai arba AR-cluster, arba DX spider. Jų funkcijos ir galimybės labai panašios, tačiau komandų rinkinys skiriasi. Jei įdėmiai žiūrėsite į langą prisijungimo metu, matysite kurią iš šių minėtų programų klasteris naudoja.

clust_4

Skimeriai arba RBN naudoja DX Spider programą, todėl ir jo valdymui reikia naudoti DX spider komandas.

Dabar jau laikas pakalbėti apie patį filtravimą programoje. Didžiąją dalį filtravimo darbo galima padaryti DX Cluster lange esančiu išskleidžiamu „Command“meniu punktu.  Išskleistame meniu matysite komandas arba jų grupes. Viena iš grupių – jau minėtos AR-Cluster komandos. Jas galima naudoti tais atvejais, kai yra prisijungta prie šią programinę įrangą naudojančio klasterio. Kita komandų grupė – DX-Spider komandos. Jas naudoja kiti klasterių serveriai, o be jų, kaip jau minėjau ir RBN. Kitos komandos, kaip kad HELP, DIRECTORY, SHOW/USERS, SHOW/FILTER yra universalios ir tinka ir AR-Cluster irDX Spider klasteriams.

3_filtr

Toliau žiūrėkime dar konkrečiau. Sakykime Rusijos RDAC kontestą, skirtą Rusijos RDA rajonų „medžioklei“. Pagal varžybų nuostatus ryšiai galimi su Rusijos stotimis, t.y. Kaliningrado sritimi, europine ir azijine Rusijos dalimis. Taigi, logiška, kad varžybose mus domins tik Rusijos spotai. Kai kurie dažniausiai naudojami filtrai jau paruošti ir mums pateikti: Jei pasirinkote įskaitą „CW“, turbūt tiks filtras ACCEPT/SPOTS ON CONTESTHF/CW. Jei pasirinkote SSB, tiks filtras ACCEPT/SPOTS ON CONTESTHF/SSB, jei pasirinkote vieno diapazono įskaitą, galite užsidėti filtrą ACCEPT/SPOT FREQ 20M. Galima filtrus sumuoti. Tai yra sudėjus du anksčiau minėtus filtrus, galime išsifiltruoti spotus pagal taisyklę pvz: „Tik 20m ir tik CW“ (arba „...tik SSB“) Tačiau, kaip filtruoti pagal konkrečią šalį? Labai paprastai. Tam jau yra vienas filtro pavyzdys: ACCEPT/SPOT CALL_DXCC W,VE. Jis praleis tik JAV ir Kanados spotus (atkreipkite dėmesį, kad prieš ir po kablelio tarpo nėra). O ką daryti mūsų RDAC atveju? Dar kartą sugrįžkime į programos direktoriją ir susiraskime šį kartą failą cluster_commands.txt. Atsidarykime jį tuo pačiu Notepad‘u ar kitu jūsų mėgstamu tekstų redaktoriumi (MS Word čia netinka). Pamatysite, kad jo turinys iš esmės atitinka Command meniu DX Cluster lange turinį.  Pakoreguokime šį failą taip, kaip mums reikia. Įrašykime ACCEPT/SPOT CALL_DXCC UA2,UA3,UA0. Išsaugojus pakeitimus ir per naują paleidus programą atsiras mums RDAC varžyboms reikalingas filtras. Žinoma, šią komandą galima įvesti betarpiškai komandos įvedimo eilutėje, tačiau labai rekomenduoju nepraleisti šio žingsnio ruošiantis varžyboms. Nutrūkus interneto ryšiui ir vėl jam atsistačius, jums neteks karštligiškai suvedinėti komandas, galvoti ir bandyti prisiminti kokia gi ta reikiama komanda yra. Yra žymiai daugiau klasterio filtravimo galimybių: pagal CQ ar ITU zoną, pagal spotintojo šalį, kontinentą ir CQ zoną, yra komandos ir ne vien spotinimui. Viena iš jų, kurią tikrai reikia paminėti – pasitikrinimas kurie filtrai yra aktyvūs: SHOW/FILTER. Kitos tikrai reikalingos komandos: Filtrai nuimami  AR-Cluster SET/NOFILTER arba DX-Spider CLEAR/SPOTS ALL komandomis.

O pabaigai, dar keletas patarimų:

  • Geras sprendimas gali būti vietoje RBN naudoti vieną iš viešųjų skimerių. Man geriausiai pažįstamas jau aukščiau minėtas OL5Q skimeris. Jis patikimas, jautrus, (jums turbūt nepavyks išgirsti visų jo girdimų stočių). Juk  jūsų turbūt nedomins RBN siunčiami dešimtys skirtingų skimerių, bet tos pačios stoties spotai.
ol5q
  • Jei kaip spotų šaltinį naudosite viešąjį skimerį ar ypač skimerių koncentratorių RBN, neužmirškite TR4W programoje nusistatyti BAND MAP DECAY TIME 10…20min. Duomenų kiekis populiarių varžybų pradžioje gali būti labai didelis, o RBN ir skimeriai spotus pakartoja kas 10-15 min.
  • Neužmirškite, kad filtrai lieka galioti tol, kol jų neišjungiate.
  • Ypač populiariose varžybose, gali pasitaikyti nemažas CW aktyvumas SSB ruože ar atvirkščiai. Turėkite tai galvoje taikydami filtravimą.
  • Papildomos informacijos apie DX klasterių valdymo komandas galite rasti http://www.dxcluster.org/main/usermanual_en.html http://www.ab5k.net/ArcDocs/UserManual/ArcUserManual.htm , o nors gerokai trumpiau, bet lietuviškai http://www.qrz.lt/ly4k/darbelis/Cluster_filter.htm
  • Paskutiniu metu sparčiai populiarėja nauja klasterių serverinės įrangos versija - AR-Cluster v.6 Tai labai galinga ir greita, sukurta turint mintyje visus skimerius ir Reverse Beacon. Ją pvz. naudoja K1TTT.NET skimeris. AR-cluster komandų sąrašą galima rasti http://ab5k.net/ArcDocsVer6%5CUserManual%5CArcDx.htm
  • Jei naudojotės klasteriu, neužmirškite dalyvavimo įskaitoje pažymėti ASSISTED.

 

Klusteriai yra nepriklausomi nuo loginimo programų. Taigi, daug ką, kas parašyta aukščiau galima pritaikyti ir kitose programose.

Jūs turbūt supratote, kad jei atnaujindami programą nenuimsite straipsnio pradžioje nurodytų varnelių, klasterių sarašas ir jūsų iš anksto pasiruoštas klasterio filtrų rinkinys bus pakeistas standartiniu klasterių sąrašu ir rinkiniu.

 

73

Last Updated on Monday, 02 September 2013 13:27