Home Vertimai Kaip išmokti Morzės abėcėlę
Photo moments
WPX18R-LY2W.jpg
VMU RC
MAIN menu
VMU RC support projects
Banner
Lietuvos Flora ir Fauna
Banner
Lietuvos piliakalnių diplomas
VDU RK Sponsors
Banner
Vytauto Didžiojo Universitetas
Flag Counter
Free counters!
Kaip išmokti Morzės abėcėlę
Written by Ricardas (LY3RQ)   
Wednesday, 15 December 2010 20:51

Šį straipsnį radau beieškodamas kokios nors metodikos mokintis CW, kitokios nei visiems žinoma DOSSAF'inė.  Kadangi jau buvau radęs KOCH'o metodo online tinklalapį, patiko. Šio varianto vienas vienintelis ir esminis trūkumas - reikalingas internetas. Toliau beieškodamas radau programikę G4FON. Tai buvo tai ko ir reikia šiam metodui įsisavinti.

Tai gi išvada paprasta - straipsnis ir programa, ir procesas pajudėjo. Beje patariu neužmiršti ir Giedriaus (LY2CG) parašytos programos  CW QRQ, joje yra labai vertinga funkcija - t.y. galimybė priiminėjant - treniruotis rašyti kompiuterio klaviatūra.

Didelė padėka autoriui, kurio palaiminimą vertimui gavau. Kaip Jis ir prašė, skelbiu nuorodas:
autoriaus puslapis: http://www.dx.ardi.lv
straipsnio orginalas:  http://www.dx.ardi.lv/MorseClass.html

J. Baltins, YL2DX

KAIP IŠMOKTI MORZĖS ABĖCĖLĘ

1 dalis

Iš tikrųjų, "išmokti Morzės abėcėlę” - tai tiesiog reikia įsiminti apie pusšimtį lengvai įsimenamų garso derinių, išmokti greitai užrašyti atitinkamai  raides ir skaičius bei išmokti  ritmiškai perdavinėti telegrafo raktu. Nereikia  jokių ypatingų sugebėjimų  tai išmokti. Kaip ir  bet ką mokantis, svarbiausia - Jūsų atkaklumas ir nuoseklumas.

Daugelis radiomėgėjų dirba eteryje 100-150 ženklų per minutę greičiu , o kai kurie gali siųsti ir priimti iki 250-300 simbolių per minutę. Visa tai pasiekiama besimokant. Ryšio metu paprastai rašoma tik ta dalis informacijos, kurią reikia išsaugoti, o dauguma informacijos priiminėjama nerašant, tik klausant, kaip paprastą kalbą. Perduodant dideliu greičiu vietoj paprasto morzės rakto dažnai naudojama pusiau automatinis arba (rečiau) klaviatūra, tačiau priminėjama vis tiek tik pagal klausą - tai yra daug saugiau ir patogiau, nei naudojant bet kokį dekodavimo įtaisą

Lengviausia mokintis ir treniruotis naudojant kompiuterį padedant patyrusiam radiomėgėjui, tačiau tai galima daryti visiškai savarankiškai. Internete galima rasti daug įvairių mokymo ir treniruočių programų (pakanka paieškoti, pavyzdžiui, pagal žodį "morse"). Pabandykite įvairias programas, nepatingėkite atidžiai išstudijuoti visas rekomendacijas, kurios paprastai yra pridedamos.

Per kiek laiko galima išmokti morzės abėcėlę?

Normalus užsiėmimų grafikas  - 3 - 4 kartus po 1,5  - 2 valandas per dieną (pamokos iki 25 - 30 minučių, su pertraukomis). Dar geriau - kiekvieną dieną bent valandą (po pusę valandos ryte ir vakare). Mažiausiai - 2 pamokas per savaitę po 2 valandas. Mokantis  mažiau, nei 1 kartą  kas 3 - 4 dienas, yra neveiksminga, taip pat ir mokantis daugiau nei 3 valandas be pertraukų.

Mokantis reguliariai, tekstų priėmimas 40 - 60 simbolių per minutę greičiu(su priimto teksto užrašymu) įsisavinama maždaug per mėnesį (o kartais ir daug greičiau).

Svarbiausia - tai, reguliarumas ir visiška koncentracija mokantis. Geriau mokintis  pusvalandį, nei blaškytis ir užsiiminėti niekais, kad ir mokantis po  tris valandas. Atjunkite telefoną ir viską, kas gali trukdyti. Jei žinote, kad kitą mėnesį būsite per daug apsikrovę darbais, tai geriau atidėti mokymąsi vėlesniam  laikui. Bet jeigu jau  tikrai pradėjote mokytis – nemeskite, ir tada sėkmė tikrai Jus aplankys. Be to, morzės mokymasis yra geras būdas pamiršti susikaupusius dienos rūpesčius.

Darant per dideles mokymosi pertraukas visas nuveiktas darbas, gali nueiti perniek. Praktiškai neužtvirtintos t.y. pamokos be praktinių užsiėmimų iš atminties labai lengvai išnyksta, ir jūs turėsite pradėti mokymasi iš naujo, beveik nuo pat pradžių.

Nesėkmės priežastis yra tiesiog nereguliarus mokymasis.

Kai "morzės abėcėlė" visiškai ir kruopščiai išmokta, ji jau nebegali užsimiršti (taip pat kaip važiavimas dviračiu), ir lieka visam gyvenimui. Net po ilgos pertraukos, užtenka, šiek tiek padirbėti - ir visi  įgūdžiai vėl atgyja.

Nėra žmonių, kurie negalėtų išmokti priėminėti ir perdavinėti CW bent 70-90 ženklų per minutę greičiu. Nuo sugebėjimų, amžiaus ir sveikatos, priklauso tik laikas per kurį išmokstama - nuo 2 iki 6 mėnesių.

Nuo ko pradėti?

Pradėti reikia tik nuo priėmimo. Perdavimo raktu reikėtų mokintis, kai jau daugiau ar mažiau išmokus priiminėti visas raides ir skaičius.

Ženklų(raidės ir skaičiai)  perdavimo greitis kompiuteryje turi būti nustatytas toks, kad standartiniai tekstai galėtų būti perduodami bent apie 70-100 ženklų per minutę (arba  apie 18-25 žodžių "Paris" per minutę, t.y. 18-25 WPM):

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T

T U V W X Y Z 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 = /?

tačiau vieno ženklo paskui kitą perdavimo greitis (t.y. realus greitis) pradžiai turėtų būti nustatytas ne daugiau kaip 10-15 ženklų per minutę (apie 2-3 WPM), tam kad tarp ženklų būtų pakankamai didelės pauzės.

Nuo pat pradžių reikia stengtis prisiminti  brūkšnių ir taškų garso derinius, atitinkančius kiekvieną raidę ir skaičių, tik kaip muzikinę melodiją, ir jokiu būdų nesistenkite skaičiuoti ar prisiminti, kiek ženkle “taškų ir brūkšnių".

Niekada nežiūrėkite į jokias taškų ir brūkšnių lenteles !

Egzistuoja tokia  telegrafo abėcėlės mokymosi metodika, naudojant vadinamąjį žodžių formos arba priedainio metodą. Parenkami tokie žodžiai ar frazės perduodami tarimu, primenančiu melodijas perdavinėjant morze. Pavyzdžiui, raidė G = "GAA-GAA-rin", raidė L = "Lu-NAA-ti-ki", M = "Maa-Maa" ir t.t.

Šis metodas turi savo privalumų ir trūkumų. Privalumas yra tai, kad kai kurie ženklai yra lengviau ir greičiau įsimenami. Trūkumų - daug daugiau. Pirma, ne visiems abėcėlės ženklams galima pasirinkti prasmingą žodžių formą prasidedančią ta pačia raide, kurią ir reikėtų įsiminti. Jei bandote sugalvoti dirbtinius "žodžius" ar frazes, o tuo labiau – prasidedančių ne ta raide ar skaičiumi, tada besimokinančiam papildomai reikia įsiminti dar  vieną papildomą "abėcėlę". Antra, atpažįstant primamus ženklus smegenys yra priverstos daryti dvigubą darbą: pirmiausia išgirstas tonas verčiamas žodžio forma, ir tik tada žodžio forma priimama kaip ženklas. Net greitai tariant  žodžių formas, ar atkuriant mintyse, jos skamba daug lėčiau, nei reali morzė, kuri priimama labai mažu greičiu. Tai vėliau trukdo didinti priėmimo greitį. Taigi aš negaliu rekomenduoti šio metodo. Tačiau galite juo naudotis tik išskirtiniu atveju, jei vienas ar daugiau telegrafo ženklų melodijų negalite įsiminti, ar jeigu keli  panašiai skambantys ženklai yra nuolat painiojami.

Pasak vienos legendos, šis žodžių formos metodas buvo išrastas (arba tapo plačiai naudojamas), per Antrąjį pasaulinį karą, kada skubiai prireikė, be jokios profesinės atrankos, parengti dešimtis tūkstančių "vienkartinio naudojimo" vietinių tinklų radijo operatorių  ( būrio ir kuopos lygyje ). Buvo žiūrima tai, kad tokiam radijo operatoriui pakanka kaip nors išmokti morzės abėcėlę nors žemiausiu lygiu, kadangi jis mažų mažiausiai po mėnesio ar dviejų, vistiek  žus fronte. Tuo pačiu metu, kandidatai į puikus radijo operatorius, buvo atrenkami ir apmokomi daugiau kruopščiau, be žodžių formų.

Taigi, dar kartą: įsiminkite garso ženklų skambėjimą, atitinkantį kiekvieną raidę ir skaičių, kaip vientisas melodijas ir niekada nebandykite suskaičiuoti, kiek ten "taškų ir brūkšnių”!

Abėcėlės ženklai turėtų būti perduodami nuo pat pradžių suspaustai, taip kad nebūtų galima tonus,  išskirti ir suskaičiuoti. Mokymo pradžioje perdavimo spartą galima mažinti tik didinant pauzes tarp ženklų, o dar geriau – didinant pauzes tarp žodžių (ženklų grupių).

Pradžiai per vieną dieną rekomenduojama išmokti 5-7 raides, o į abėcėlės pabaigą - apie 3-4 raides. Ženklų mokymosi seka nėra labai svarbi. Pagal vieną iš metodikų, pradedama A, E, F, G, S, T raidėmis, kitą pamoką - D, I, M, N, V, ir tada - H, K, N, W, Z - B, C, J R - L, U, Y - P, Q, X Pagal kitą metodiką - pirmiausia E, I, S, O, T, M, O, tada -, U, V, W, J - N, D, B, G - R, L, M - K, T, C Q - P, X, Z.

Mokinantis pagal jų naudojimo dažnumą, pavyzdžiui, anglų kalboje jau pačioje mokymo pradžioje iš jų būtų sudaryti daug įvairių žodžių ir prasmingų frazių. Tai įdomiau, nei mokintis nesąmoningus tekstus. Tokiu atveju reikėtų pradėti nuo: E, T, A, O, I, N, S - R, H, L, D, C - U, M, F, P - G, W, Y, B - V, K, X - J, K, Z.

Skaičius reikėtų pradėti mokintis, tik išmokus visas raides (pirmausia lyginius ir nulį, tada - nelyginius). Skyrybos ženklus (klaustuką, brūkšnį, tarpą ir kablelį) galima palikti pabaigai. Nereikėtų blaškytis besimokant nacionalinių abėcėlių papildomų raidžių (lietuvių,rusų, vokiečių, t.t.), to kol kas nerekomduojama. Svarbiausia gerai išmokti tarptautinę abėcėlę (lotynų abėcėlę - 26 raides ir skaičius).

Lietuvių kalbos tik 3 raidės turi morzės atitikmenis, tai Ą, Č, Š. (Vert. pastaba)

Kiekvienos pamokos metu, pirmiausia pakartojami anksčiau išmokti ženklai, o po to atskirai mokomasi naujų raidžių partija, tada galima mokintis priimti tekstus, sudarytus tik iš naujų ženklų, o po to - iš senų ir naujų ženklų, su naujų ženklų dominavimu.

Naujus ženklus reikėtų pradėti mokintis tik gerai išmokus ankstesniuosius. Daugelyje  pamokų kiekvieną priimtą ženklą reikia visada užsirašyti - kompiuterio klaviatūra arba ranka ant popieriaus. Rašykite nedidelėmis didžiosiomis raidėmis , gerai nusmailintu minkštu pieštuku ar lengvai rašančiu rašikliu. Visai normalu, kad iš pradžių darysite klaidas, praleisite ženklus.

Norėdami greičiau įsiminti  telegrafo abėcėlės ženklus,  kiekvieną laisvą akimirką, kai tik  leidžia galimybės, visada,  pašvilpaukite arba paniūniuokite juos (pvz., darant bet kokius paprastus fizinius darbus, arba bevaikščiojant ir pamatę iškabą arba automobilio numerį, pabandykite prisiminti ir atkurti kaip turėtų skambėti morze, įvairios raidės ir  pilni žodžiai).

 

Kartais, įsisavinus apie 20 ženklų, gali atrodyti, kad pažanga sulėtėjo ir su kiekvienu nauju ženklu darote vis daugiau klaidų priimant. Tai visai suprantama, nes dabar ženklų rinkinys tampa įvairesnis. O sprendimas yra paprastas - jums reikia keletui dienų mokymąsi palikti ramybėje, kas jau yra gerai įsiminta, ir dirbti išskirtinai tik su naujais ženklais. Kai jie bus užtikrintai įsiminti, Jums vėl atskirai reikės prisiminti anksčiau išmoktus ženklus, ir jau po to – toliau mokintis visą abėcėlę.

Labai svarbu neužmigti ant laurų ir bandyti kuo greičiau užtvirtinti pasiekimus . Kai tik išmoksite visi raides ir skaičius, bandykite "gaudyti eteryje" bent kai kai kuriuos iš jų, lėtai dirbančių radiomėgėjų radijo stočių signaluose(tai gali pavykti ne iš karto!).

Tuo pačiu metu, kol nepasiekiėte 50 ženklų per minutę greičio normos, jums nereikėtų varžytis su kitais. . Kol kas lenktyniaukite  tik su pačiu savimi. Visi žmonės yra skirtingi nuo gimimo, kiekvienas turi savo, genetiškai pagrįstą gyvenimo ritmą ir naujų įgūdžių suvokimo greitį.

Kaip didinti priėmimo greitį?

Išmokus morzės abėcėlę, reikėtų palaipsniui pereiti nuo suspaustai perduodamų ženklų su ilgom pauzėm tarp jų, prie tekstų priėmimo su standartiniais tarpais tarp ženklų. Pauzes tarp ženklų reikėtų po truputį mažinti (visų pirma - grupėse ir žodžiuose), kad reali priėmimo sparta artėtų prie 50-60 ženklų per minutę (14-16 WPM), vėliau didinant. Taip pat galima laikinai sumažinti ženklų "suspaudimą" (bet ne mažiau kaip 16 WPM), siekiant suderinti jų priėmimo greičius su tekstų perdavimu, kuriuo Jūs dar galėsite užrašyti (nors vis dar su klaidomis). Treniruočių tekstai turėtų būti sudaryti iš žodžių (pradžiai - trumpų), o taip pat 3-5 ženklų skaitmenių, raidinių ir mišrių grupių. Radiogramų dydis turi būti didinamas palaipsniui, kad laikas, reikalingas kiekvienai radiogramai perduoti, pradžiai būtų maždaug 2 ... 3 min, o vėliau, tobulėjant Jūsų gebėjimams, padidinti - iki 4 ... 5 min.

Pabandykite rašyti žodžius ir grupes beveik neatitraukiant raidės nuo raidės, ir pieštuko nuo popieriaus lapo. Jei priimant tekstą nepasisekė iš karto užrašyti kurį nors ženklą, tai geriau jį praleisti (geriau vietoj jo brūkšnys arba palikta tuščia vieta ), tačiau neužtrukit ir nesistengite prisiminti, kitaip praleisite kitus.

Jei nuolatos painiojat tuos pačius panašaus sąskambio ženklus (pvz., V ir 4, ir B ir 6), galima naudoti pakaitomis du būdus: 1) priiminėti tekstus sudarytus vien tik iš šių ženklų; 2) laikinai nenaudoti vieno ženklo iš Jus klaidinančios poros. Pavyzdžiui, nenaudoti raidžių V ir B, paliekant skaičius 4 ir 6, o kitą dieną - atvirkščiai.

Kol kas nesistenkite siekti visiškai nepriekaištingo priėmimo. Jei kontroliniam tekste klaidų yra ne daugiau kaip 5 procentai, ir tos pačios dažnai nesikartoja, tai reiškia kad galite (ir privalote) didinti priėmimo greitį.

Mokinantis galima naudotis magnetofonu. Paprašykite pažįstamo radiomėgėjo parengti keletą kasečių (CD – vert. pastaba) su įvairių tekstų įrašais  - beprasmių (raidės ir skaičiai atsitiktine tvarka grupėmis po 3 ir grupėmis po 5 simbolius; mokymosi pradžioje - tik tie ženklai, kurie jau išmokti) ir prasmingų (žodžiai, radiomėgėjiški kodai, tipiški QSO pavyzdžiai) įvairiais perdavimo greičiais. Pageidautina, kad prie įrašų būtų tikslūs spausdinti tekstai – tam , kad pasitikrinti, ką jūs priimėte.

Naudingas pratimas - klausytis žinomų tekstų dideliu greičiu tuo pačiu tikrinantis pagal atspausdintus tekstus.

Stenkitės, daryti savo treniruotes skirtingas - kaitaliokite greitį, toną, tekstų turinį ir t.t. Karts nuo karto naudinga pabandyti padaryti greičio “šuolius” - pavyzdžiui, priiminėti nedidelius tekstus iš trumpų grupių, sudarytų tik iš raidžių  ar tik iš skaičių , gerokai didesniu greičiu nei visada.

Kada bus patikimai išmokta priiminėti apie 50 ženklų per minutę greičiu, pageidautina pradėti laipsnišką perėjimą prie rašymo vėluojant vienu ženklu. T. y. užrašinėti ženklą ne iškarto, o skambant kitam – tai padeda didinti priėmimo greitį. Patyrę radistai, esant dideliam tekstų perdavimo greičiui, dažniausiai užrašinėja vėluodami kelis ženklus ir net keletą žodžių.

Tuo pačiu metu reikia pradėti mokytis priiminėti žodžius ir pilnas frazes klausantis, bet neužrašinėjant. Pradėdami mokintis priiminėti nerašant, pabandykite mintyse prieš  savo akis išrikiuoti skambėjusius ženklus, kažką panašaus į "bėgančią eilutę". Ateityje, dažnai besikartojančius trumpus žodžius ir kodus reikia stengtis atpažinti kaip vietisus, o ne skirstant į atskirus ženklus.

Reguliariai mokomuosius tekstus specialiai treniruotėms, transliuoja Amerikos radiomėgėjų lygos centrinė radio stotis W1AW. Gana stipraus signalo, ši stotis yra paprastai aiškiai girdima mūsų dažniais: 7047,5; 14047,5; 18097,5 ir 21067,5 kHz (priklausomai nuo praėjimo). Paprastai perduodamos ištraukos iš žurnalo "QST" straipsnių. Šių programų, pilną W1AW darbo tvarkaraštį galima rasti ww.arrl.org/w1aw.html. (Tikrinti tvarkaraštį duotame tinklalapyje - vert. pastaba.)

Labai gera, laisvai platinama treniruočių programa  "užkabinanti" dideliu greičiu - "RUFZ" (vokiečių kalboje žodis Rufzeichen - šaukinys, nes autorius - Vokietijos radiomėgėjas DL4MM). Ji yra paprasta naudotis ir veikia  DOS’e, kad ir primityviausiam kompiuteryje.

Kompiuteris per garsiakalbį perdavinėja tam tikrą radiomėgėjišką šaukinį iš tūkstančių saugomų programoje. Jūs renkate klaviatūra, išgirstą šaukinį jam dar skambant(arba visą, jei rašote ant popieriaus) ir spauskite "Enter". Jei šaukinys priimtas be klaidų, tada kitas skambės greičiau. Jei padarote klaidą, kitas šaukinys bus perduodamas lėčiau. Už kiekvieną teisingai priimtą šaukinį programa skaičiuoja taškus, kurie priklauso nuo klaidų skaičiaus ir šaukinių sudėtingumo ir perdavimo greičio. Kai perduota tam tikras ryšių skaičius (default - 50), žaidimas baigiasi ir jūs galite išanalizuoti, kokios buvo padarytos klaidos, koks buvo didžiausias priėmimo greitis ir kiek taškų surinkote (beje, yra netgi rengiamos varžybos - kas surinks daugiau taškų).

Ankstesnėse programos versijose (pirmoj ir antroj) galima lengvai redaguoti failą su šaukiniais, galite juos pakeisti žodžiais, radiomėgėjiškais kodais, taip pat ir atskiromis raidėmis ir grupėmis. Trečioj versijoj tokių galimybių nėra, bet Jūs galite keisti pagal savo skonį garsą (per kompiuterio garso kortą) ir yra galimybė nepriėmus iš karto šaukinio, pakartoti bandymą. Mokymasis su "RUFZ" labai įdomus, ir operatorius visada turi dirbti ties savo galimybių riba.

 

Išvertė Ričardas (LY3RQ).

Last Updated on Thursday, 23 December 2010 12:49