Home LY4K kelionės Varkališkės miško piliakalniai
Photo moments
imgp5026.jpg
VMU RC
MAIN menu
VMU RC support projects
Banner
Lietuvos Flora ir Fauna
Banner
Lietuvos piliakalnių diplomas
VDU RK Sponsors
Banner
Vytauto Didžiojo Universitetas
Flag Counter
Free counters!
Varkališkės miško piliakalniai
Written by Augis (LY4K)   
Wednesday, 27 October 2010 19:38

Varkališkės I piliakalnis

Piliakalnių atlasas  žadėjo išskirtinį piliakalnį su  keliomis įvairių aukščių terasomis, aikštelėmis, stačiais šlaitais  ir keliais pylimais.

http://www.piliakalniai.lt/

Negaliu nepacituoti  viso teksto:

“ Pirmasis piliakalnis įrengtas Nemuno aukštutinės terasos kyšulio vidurinėje dalyje. Aikštelė trikampė, kampais į ŠV, PV ir R. Jos V kraštinės ilgis -­ 20 m, PR -­ 18 m, ŠR ­- 22 m. 2 m žemiau aikštelės, šlaituose yra 4­-5 m pločio, 0,5 m gylio griovys, už kurio supiltas 6-­7 m pločio, iki 1 m aukščio pylimas. Pylimas ir griovys išlikę tik aikštelės kampuose, o šonuose, 2­-3 m žemiau aikštelės, jie virtę 2­-6 m pločio terasomis. Šlaitai 8 m žemiau terasų statinti  . PR šlaite, 10 m žemiau terasos yra 7 m pločio terasa, Š-­V šlaituose, 8-­10 m žemiau aikštelės - 4-­6 m pločio terasa ­- tarsi senojo kelio vieta (ja ir dabar eina miško keliukas). Šlaitai statūs, apie 40 m aukščio. R šlaitas žemiausias, tik 12 m aukščio, toliau į R tęsiasi 10 m pločio žemesnė kalvos dalis, kuri jungiasi su aukštuma slėnio krašte, todėl čia, 8 m žemiau aikštelės, iškastas antras 5 m pločio, 0,3 m gylio griovys, už kurio supiltas 0,2 m aukščio, 6 m pločio pylimas. 20 m į R nuo pylimo, 2 m aukščiau jo yra ovali, pailga V-­R kryptimi, 17x9 m dydžio plokščia aikštelė. Jos R šlaitas ­- 3 m aukščio, leidžiasi į daubą, skiriančią piliakalnio kalvą nuo aukštumos. Piliakalnis yra eglyne, minimas ir Juodkočių ar Lapainios vardais.“

Įspūdinga , ar ne?

Nuo Visginų piliakalnio iki artimiausio Varkališkės nėra taip toli,  kaip  ranka paduot, tik  apie 1,4 km.

Tačiau piliakalnių atlasas siūlė kitą maršrutą.

„Pasiekiamas iš Kruonio­-Darsūniškio kelio, iškart už Varkališkių miško pasukus į dešinę (Š) ir pavažiavus iki pat Lapainės dabartinių žiočių (yra miške, 200 m į R nuo jo V krašto, žiočių lygyje einant tarp dviejų kalvų slėniu su mažyčiu upeliuku (kairėje (Š) kalva dabar dalinai nukirsta (šlaitas) ­- yra dešinėje (P) kalvoje)). Jis sunkiau surandamas, kadangi Nemuno aukštutinės terasos šlaitas šioje vietoje išraižytas panašiomis giliomis griovomis“.

Dėl maršruto čia  aš bandžiau ginčytis, bet mano kompanjonas buvo nesukalbamas. Piliakalnių atlasas, mat, jam  ne vieną kartą įrodė, kad jame pasiūlytas  kelias dažniausiai būna vienintelis teisingas .

Taigi, teko vadovautis taisykle: tiesiog arčiau, aplink geičiau,  nors kelias aplink buvo net 13 km.

Brėžiame maršrutą: KA41(Visginai) – KA126 (Varkališkų I).

Verkaliskes-marsrutas

Verkaliskes-abu


Skaitant piliakalnio aprašą,  neramino sakinys, iš kurio supratau,  kad tai nebus ramus pasivaikščiojimas po parką :

„ Jis (piliakalnis) sunkiau surandamas, kadangi Nemuno aukštutinės terasos šlaitas šioje vietoje išraižytas panašiomis giliomis griovomis „

Iš mano kartaus patyrimo, galėjau spėti, kad paieška nebus lengva. Esu anksčiau bandęs „paimti“ du miške esančius piliakalnius, bet nei vieno nepavyko įveikti iš pirmo karto. Tiesa, reikia  pasakyt , kad  piliakalnių ieškojau su  jaunimo komanda. Ir tuo metu nesinorėjo jos labai nuvarginti , braunantis  kilometrą per  tankų mišką.

Šį kartą situacija buvo kitokia - profesionalus, patyręs piliakalnių ieškotojas buvo šalia. :-)

Toliau foto reportažas iš Varkališkės miško.
Vykstam pagal maršrutą.Pasiekiam mišką.  Be abejo, mišku tenka eiti pėsčiomis. Orientuotis padeda GPS imtuvas. Einam miško keliuku gilyn į mišką. Kairėje upeliukas. Už jo pamažu kyla kalno šlaitas. GPS-as jau rodo kryptį: sukti kairėn. Bet kodėl ties pačia stačiausia vietą? Kur  šlaitas  šauna aukštyn   ne mažiau    50 laipsnių kampu,  kur viršūnės net nematyti?

Petras drąsiai ima  ropštis  aukštyn. Aš dar lieku apačioj, vildamasis ,  gal man neprireiks…

Bet kažkur iš viršaus jau girdžiu balsą:  “ Gausi lipt – nieko geriau nėr”.

-Ką padaryi, - dūsauju, - sunki  berniuko dalia.

Kabarojuosi ir aš. Man pasiseka - randu ožkų pramintą serpantininį takelį, nes įveikti kalną tiesiai kaktomuša nepavyksta. Galima būtų keturiom, bet, primenu, mano abi rankos užimtos “sunkiąja artilerija”. Tiesa, pamiršau pasakyti, kad Petras, nujausdamas maištą laive, metė savo kozerinę kortą:  masyvų autmobilinį akumuliatorių pakeitė  rezerviniu mažagabaritiniu  (20 Ah). (Vis tik yra dar gerų žmonių šiam pasauly)

Pasiekus viršūnę, paaiškėja:

Pati piliakalnio viršūnė, deja,  jau užimta
PICT7459

 

Todėl Petrui teko  įsitaisyti  keliais metrais žemiau

PICT7464

 

Skelbiu žaidimą:  „Surask Petrą“

PICT7468 PICT7462 PICT7471
PICT7463 PICT7466 PICT7460 PICT7467

Turbūt  visiems dabar darosi aišku, kodėl Varkališkėse mes girdėjomės silpniausiai.

Informacija -priminimas.  Mes pamatėme  rugpjūčio padžioje praūžusios  vėtros pėdsakus. Tada daugiau ar mažiau nukentėjo Švenčionėlių, Varėnos, Prienų, Kaišiadorių, Kauno, Alytaus, Trakų, Ignalinos rajonų miškai. Kliuvo ir Varkališkės miškui.

Žemiau pateikta  mano  filmuota medžiaga rugpjūčio mėnesį Kauno Panemunės šile  "Audros padarinai po trijų savaičių"

Dim lights

( tiesioginė nuoroda  http://www.youtube.com/watch?v=4JHVgk76Zq4 )

Varkališkės II piliakalnis

Daug nesismulkinant, pastebėsiu , kad  panašūs vaizdeliai mūsų laukė ir ant Varkališkės II piliakalnio

PICT7477 PICT7472 PICT7476 PICT7474

 

Jau po viskam. Žemyn nuo kalno.
PICT7481


Kad ir kokie sunkūs buvo piliakalniai, mes juos nugalėjome. Petras pavargęs, bet laimingas.

  

Kita istorija - kelionės finalas  „Apie Darsūniškio piliakalnį“ .

 

73, Augis /ly4k/

Last Updated on Tuesday, 02 November 2010 06:38